Bądź mistrzem świata

Pomożemy Ci

W jaki sposób odpowiednio przeczytać oznaczenie na oponach

Każda opona jest prawidłowo oznakowana, niezależnie od tego czy mówimy o oponach automobilowych, motocyklowych czy innych. Oznaczenie opon nie jest zwyczajnym, nie istotnym znakiem lub symbolem, wręcz przeciwnie ma ono niezmiernie znaczące znaczenie. Oznaczenie opon pozwala nam stwierdzić charakterystykę opony - wysokość boku, wielkość, model konstrukcji oraz średnicę, co więcej oznaczenie opon oferuje wieści o prędkości oraz indeksie nośności.

opony
Napisał: www.sxc.hu
Na podstawie: www.sxc.hu
W jaki sposób więc należycie odczytać oznaczenie na oponach? Pierwsze cyfry znajdujące się na oponie znamionują szerokość opony. Później odkryjemy wiadomości mówiące o jej profilu, inaczej szerokości oraz wysokości boku opony. Należałoby pomnieć, iż niższy bok opony zapewnia lepsze prowadzenie wozu na zakrętach. Dalej zdołamy odkryć informację na temat wewnętrznej konstrukcji opony. Dziś coraz więcej opon posiada konstrukcję radialną, która symbolizowana jest literką R. Za wiadomością o konstrukcji opony odnajdziemy wysokość felgi, to znaczy wewnętrzną średnicę opony.

Należałoby pamiętać, że średnica opony zawsze jest symbolizowana w calach. Na oponach znajdziemy także indeks nośności, jaki znaczy maksymalne obciążenie, które może przenieść opona zapełniona do optymalnego stanu ciśnienia. Na końcu opony mieści się także indeks prędkości, jaki zdoła mieć wartość od A (najniższa) do Y (najwyższa). Wszelkiej literze odpowiada praktyczna wartość. Na oponach odszukamy też informacje dotyczące produkcji oraz kod UTQG, niemniej jednak kod ten znajduje się tylko na oponach osobowych. Nie posiadają go opony 4x4 czy też opony terenowe. http://www.hurtopony.pl/ http://www.hurtopony.pl/przemyslowe.htmlWybierając opony zimowe, odnajdziemy tam oznaczenia pospolite dla tego typu opon, na przykład M+S albo 3PMSF. Niezależnie od tego czy nabędziemy opony kormoran, opony Michelin albo opony 4x4, na każdej oponie odszukamy tego typu oznaczenia. Warto zwracać na nie uwagę w czasie doboru oraz kupna opon do naszego wozu.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-06-08 12:57:25
Tagi: opony, obciążenie, nośność