Bądź mistrzem świata

Pomożemy Ci

Rozliczne rodzaje łuków oraz ich atrakcyjna budowa

Łuk jest jedną z najstarszych broni miotających, jaka znana jest ludziom od setek tysięcy lat. Mimo to łucznictwo w dalszym ciągu jest niezwykle atrakcyjne, choć dziś łuków nie używa się już do polowań, jest to jednak ogromnie atrakcyjna i intrygująca dziedzina sportowa.
łuk
Łuk składa się z niewielu części, aczkolwiek każda z nich jest niezmiernie istotna, wobec tego łuki są realizowane bardzo precyzyjnie. W łuku zdołamy wyróżnić trzy części - łęczysko, cięciwę oraz strzałę, czyli pręt, jaki z łuku jest wystrzeliwany. Ogromnie ważkie jest to, żeby łęczysko łuku było skonstruowane z materiału sprężystego i elastycznego, dzięki temu nie będzie ustępować trwałym odkształceniom. Cięciwa powinna być cienka, lecz zarazem wytrzymała i solidna, dzięki temu nie będziemy musieli obawiać się jej pęknięcia po wystrzeleniu strzały. Istotne jest także to, by strzała posiadała odpowiednią długość, w trakcie naciągania cięciwy winna ona choć trochę wystawać za łęczysko.
Współcześnie możemy wymienić istotnie wiele rozlicznych rodzajów łuków. Jednym z najstarszych form łuków jest łuk prosty, jaki w wielu przypadkach był uzyskiwany z bambusa czy też jesionu. Współcześnie nasze łuki są trochę bardziej nowomodne, należy do nich choćby łuk sportowy czy łuk bloczkowy. Jeżeli chodzi o dzisiejsze łuki sportowe to pozostały one zainicjowane poprzez łuki angielskie, czyli łuki drewniane, jakie w większości wypadków wykonywano się z drewna cisowego. Obecnie łuk sportowy jest robiony z nowomodnych surowców za pośrednictwem dzisiejszych technologii, do jego wykonania stosuje się między innymi włókna szklane lub węglowe. Z łuków sportowych strzela się na rozlicznych zawodach sportowych i na treningach.

Łuk bloczkowy to jeden z niezmiernie współczesnych łuków, charakteryzuje się on specjalną konstrukcją, zezwala na większe zmagazynowanie energii, dzięki czemu strzała wystrzelona z łuku bloczkowego może osiągnąć faktycznie nadzwyczaj sporą prędkość, nawet do 90 metrów na sekundę.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-05 12:04:42
Tagi: sport, Strzała, łuk