Bądź mistrzem świata

Pomożemy Ci

Jakie nawierzchnie możemy dziś spotkać na kortach do tenisa oraz boiskach sportowych?

Na kortach do tenisa są stosowane cztery typy nawierzchni.


W najwyższym stopniu popularnym typem nawierzchni jest sztuczna trawa czyli nawierzchnia syntetyczna. Jej mocną stroną jest to, że ma niezwykle dobrą odporność na warunki atmosferyczna.


doktor ikona
Napisał: flickr.com
Na podstawie: flickr.com


Korty, które mają nawierzchnie trawiaste są gładkie i sprężyste. Piłka odbija się szybciej niż w wypadku ceglanej mączki, z tego powodu rozgrywający powinien przewidywać ruchy rywala oraz musi na nie reagować w niedługim czasie. Na tego typu nawierzchniach lepiej dają sobie radę ci zawodnicy, którzy umieją wykorzystywać moc swojego serwisu i mają szybki refleks a także prawidłowo grają przy siatce.

Ten wpis, to niezwykle interesujący materiał? Jeśli też tak uważasz, to zobacz na odmienny wątek, a oryginalna witryna sprawdzi się tu niezwykle.

Kort wykonany z mączki ceglanej charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami amortyzacyjnymi. Bez obaw można na tego typu nawierzchni robić poślizgi. Taka nawierzchnia jest także zdrowsza dla stawów oraz redukuje niebezpieczeństwo kontuzji. Piłka na takiej nawierzchni odbija się wyżej, ale ma mniejszą szybkość, ponieważ powierzchnia jest szorstka a to powiększa tarcie. Zawodnicy na tego typu nawierzchni mają więcej czasu na to, żeby do piłki dobiec i aby ją odbić.




dzieci podczas meczu
Napisał: Paul
Na podstawie: http://www.flickr.com


Psychoterapeutka i trener zdrowia Joanna Bylinka
Napisał: Instytut HAPPYMORE®
Na podstawie: Instytut HAPPYMORE®


Nawierzchnia poliuretanowa cieszyła się w przeszłości niezwykle dużą popularnością na placach zabaw, ale z czasem zaczęto tą powierzchnię również wykorzystywać w tworzeniu obiektów sportowych. Mata poliuretanowa występuje w wielu wersjach oraz może posiadać grubość od 10 do 100 mm. Zazwyczaj kładzie się ją na podłożu betonowym albo asfaltobetonie. Nawierzchnia poliuretanowa cechuje się dużą elastycznością oraz bezpieczeństwem dla przegubów zawodników. W zależności od grubości podkładu, piłka porusza się dosyć szybko, przez co prędkość gry jest dość duża. Poza tym można wybierać spośród bardzo dużej gamy kolorów. Wielokrotnie stosowana jest również nawierzchnia akrylowa.


Tego typu nawierzchnia ma 2 warstwy. Matową powłokę, która pokryta jest wodorozcieńczalną akrylową farbą. Używać jej możemy zarówno wewnątrz jak i na dworze. Odbijanie piłki odbywa się prędko i wznosi się ona na średnią wysokość.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2022-01-18 08:19:56
Tagi: gra, czas, rok